Czy olej palmowy jest zdrowy? – ciekawe fakty, które powinieneś wiedzieć

Dzisiaj olej palmowy jest integralną częścią wielu produktów spożywczych i kosmetycznych, więc warto zadać sobie pytanie: Czy olej palmowy jest zdrowy? Jaki wpływ ma na organizm ludzki? Czy są jakieś szkodliwe skutki uboczne? Wszystko na ten temat można znaleźć w tym artykule! Oto kilka interesujących i przydatnych faktów na temat oleju palmowego, które powinieneś wiedzieć, zanim je skonsumujesz i wykorzystasz. Mamy nadzieję, że lubisz czytać!

Zdrowy olej palmowy - szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym

Jedzenie bez oleju palmowegoWygraj olej palmowyJedzenie z olejem palmowym

patogeniczne jedzenie z grafiką oleju palmowego

Zjedz czekoladę bez oleju palmowegoOlej palmowy szkodliwy pokarm z olejem palmowym

Olej palmowy ekstrahuje się z owoców pallpalme, które rosną w Hiszpanii, Indonezji, Malezji i wielu innych krajach o tropikalnym klimacie. Ponieważ ten tłuszcz roślinny jest znacznie tańszy niż na przykład masło lub olej słonecznikowy, jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym. Obecnie olej palmowy jest używany do produkcji margaryn, past, serów, wypieków, czekolady i wielu innych gotowych produktów. Badania przeprowadzone przez centrum konsumenckie wykazały, że co drugi produkt w supermarkecie zawiera dziś olej palmowy! Dlatego tak ważne jest określenie jego wpływu na zdrowie. Olej palmowy ma smak podobny do masła i jest często stosowany, ponieważ daje wielu produktom odpowiednią kremową konsystencję. Ale ma też inne zalety - w przypadku zup torebek zapewnia to na przykład, że proszek nie przykleja się do torby. Wydobywanie i przetwarzanie oleju palmowego jest również znacznie łatwiejsze i tańsze w porównaniu z innymi stałymi olejami, co jest również bardzo korzystne dla przemysłu. Jednak wielu ekspertów podziela opinię, że spożywanie oleju palmowego jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet raka. Ale czy te obawy są uzasadnione i jak zdrowy jest olej palmowy? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedź!

jest zdrowy olejek palmowy

Olej palmowy do produkcji tłuszczu roślinnego Ӧlpalme

1

produkcja oleju palmowego

Tłuszcz roślinny z oleju palmowego

Produkcja oleju palmowego na całym świecie graficznie

Produkcja zdrowego oleju palmowego oleju palmowego na świecie

Zdrowy olej palmowy - Składniki, wartość odżywcza i wpływ na organizm

czym jest olej palmowy

Olej palmowy zdrowych interesujących faktów

Zdrowa skóra z oleju palmowego

Kosmetyki zawierające olej palmowy

Olej palmowy zawiera około 52% tłuszczów nasyconych - przy tej proporcji nie jest to jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczu. Ale jest wyjątkowo bogaty w karoteny - naturalny olej palmowy zawiera 50 razy więcej karotenów niż pomidory i około 15 razy więcej niż marchew! Z tego powodu jest naprawdę użyteczny dla skóry i oczu i znajduje zastosowanie w wielu produktach kosmetycznych. Olej palmowy zawiera również silne przeciwutleniacze, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się komórek. Należą do nich na przykład witamina E - "witamina piękna" i koenzym Q10. A jeśli chodzi o jej wartość odżywczą - w porównaniu do innych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, olej palmowy nie ma wcale kalorii. 100g z nich zawiera około 900 kalorii, więc można jeść olej palmowy, nawet jeśli jesteś na diecie. Skąd się biorą obawy, że olej palmowy jest szkodliwy, a nawet niebezpieczny?

Skąd się biorą te obawy, że olej palmowy jest szkodliwy dla twojego zdrowia?

Zużycie oleju palmowego wpływa na zdrowie

Olej palmowy z nutellą

gotuj zdrowo z olejem palmowym

Produkty z margaryny z oleju palmowego

rakotwórcze produkty z olejem palmowym

Olej palmowy wywiera zdrowy wpływ na organizm

W maju 2016 r. Europejski Urząd ds. Żywności opublikował wyniki badań wskazujące, że niektóre produkty spożywcze mogą powodować choroby z użyciem oleju palmowego. Według badań olej nie jest jednak sam w sobie niezdrowy - jest szkodliwy dla dalszego jego przetwarzania. Gdy olej palmowy ogrzewa się powyżej 200 ° C, tworzy on kwasy tłuszczowe trans, które mogą powodować choroby na ludzkim organizmie, a nawet powodować raka. Dotyczy to niektórych produktów, takich jak margaryna, ale nie dla innych - popularny "Nutella" na całym świecie ma dużą ilość oleju palmowego, ale nie jest niezdrowy, ponieważ olej nie jest poddawany żadnej obróbce termicznej.

Zdrowy olej palmowy - przydatne wskazówki dotyczące zakupów

Ӧlpalme naturalny produkt z oleju palmowego

rakotwórczy spożywczy olej palmowy

Czy olej palmowy jest zdrowy? Obiektywna odpowiedź brzmi: tak i nie. Właściwie, im bardziej olej jest przetwarzany, tym gorzej się robi. Dlatego zaleca się kupowanie tylko nierafinowanego oleju palmowego z rolnictwa ekologicznego lub produktów, które go zawierają. Na rynku znajdziesz organiczny olej palmowy głównie w ciemnych szklanych słoikach, które po otwarciu powinny być przechowywane w lodówce. Oczywiście nie jest łatwo kupić jakiekolwiek produkty z rafinowanym olejem palmowym. Problem ze szkodliwymi konsekwencjami jego przetwarzania powinien zostać rozwiązany przez branżę.

1